Možná vás už někdy napadlo, že by bylo jednodušší chytat bóji k zádi plachetnice. Na první pohled to dává smysl – kormidelník má bóji pěkně na očích, takže se zdá, že manévr bude snazší. Jenže realita je trochu jiná a já sám jsem si to kdysi taky musel nechat vysvětlit.
Přesun lana na příď – zbytečná práce navíc
Jeden z prvních problémů je ten, že lano od bóje nakonec stejně potřebujete dostat na příď. A nejen to – musíte ho tam bezpečně zajistit. Není to nic složitého, ale zbytečně to zabere čas a přidává to na složitosti manévru. Pokud se tomu dá vyhnout, proč si přidělávat práci?
Největší riziko – lano od bóje
Tohle je ale ten zásadní důvod, proč bych se chytání bóje záďí vyhnul. Některé bóje mohou mít nebo někdo zapomněl vyvazovací lana, která neplavou na hladině, ale jsou těsně pod ní. To znamená, že je nemusíte vůbec vidět. A co se může stát? Přesně to, co si nikdo nepřeje – namotání lana do lodního šroubu. A věřte mi, že tohle není situace, ve které byste chtěli skončit.
Raději přídí – je to jistota
Pokud je to jen trochu možné, doporučil bych vždy chytat bóji k přídi. Ano, chce to trochu koordinace posádky, ale není to nic složitého. Stačí dobře rozdat úkoly a mít jasný plán. Když každý ví, co má dělat, je chytání bóje otázkou chvilky.
Na našich kurzech a kondičních plavbách si tyhle situace vyzkoušíte na vlastní kůži. Naučíme vás nejen různé způsoby chytání bóje, ale i to, jak si celý manévr usnadnit a vyhnout se zbytečným komplikacím. Ať už jste začátečník nebo zkušený jachtař, vždycky je dobré znát víc možností a vybrat tu nejbezpečnější.